Mieszkania komunalne – jak można je dostać?

31.07.2024 Tekst przeczytasz w 4 min.

Mieszkanie komunalne mogą otrzymać osoby o najniższych dochodach, których sytuacja finansowa nie pozwala na wynajem lokalu na wolnym rynku. Głównym kryterium przyznania lokalu komunalnego jest kryterium dochodowe. Każda gmina ustala swoje własne kryteria wynajmu mieszkań komunalnych, które są szczegółowo określone w uchwałach przyjętych przez radę gminy. Osoba spełniająca te kryteria musi złożyć wniosek o przydział lokalu komunalnego i oczekiwać na decyzję.

Dysponentem mieszkań komunalnych w Pionkach jest burmistrz. To na mocy jego decyzji przyznawany jest lokal osobie ubiegającej się o niego. Jednak, aby takie mieszkanie otrzymać, trzeba spełniać warunki określone w uchwale, które omówione są w tym artykule. Warto też wiedzieć, że organem pomocniczym w podjęciu decyzji o przyznaniu lokalu jest komisja mieszkaniowa, która sprawdza, czy osoba/rodzina faktycznie takie lokum może otrzymać. Ani urzędnicy, ani członkowie komisji mieszkaniowej lokali komunalnych nie przyznają.

Mieszkanie komunalne – co to jest?

Mieszkanie komunalne to lokal, który jest własnością gminy. Dlatego osoby, które chcą w takim lokalu zamieszkać, muszą spełniać pewne określone kryteria. Jednym z głównych kryteriów klasyfikacji jest sytuacja finansowa, czyli tzw. dochód na osobę w gospodarstwie domowym. Poziom dochodu nie może być zbyt niski ani zbyt wysoki. Przy zbyt małych zarobkach lokatora nie będzie stać na opłacanie czynszu, zbyt wysokie zarobki nie kwalifikują do otrzymania przydziału mieszkaniowego.

Kto może otrzymać mieszkanie komunalne?

Taki lokal może otrzymać wyłącznie osoba/rodzina o niskich dochodach, których sytuacja finansowa całkowicie uniemożliwia zakup lub wynajęcie własnego mieszkania. Potencjalny najemca mieszkania komunalnego musi udokumentować swoje niskie dochody, ale nie może też posiadać praw do innej nieruchomości mieszkalnej – zarówno w gminie, w której ubiega się o mieszkanie komunalne, jak i poza nią. Wiele gmin wymaga, aby wnioskodawca mieszkał na terenie gminy przez określony czas przed złożeniem wniosku. W przypadku Gminy Miasta Pionki czas ten nie jest określony.

W uzasadnionych przypadkach pierwszeństwo w przydziale mieszkań mogą mieć rodziny wielodzietne i osoby samotnie wychowujące dzieci, osoby starsze i niepełnosprawne czy osoby żyjące w trudnych warunkach mieszkaniowych. Zwykle jednak pierwszeństwo to przysługuje osobom, które utraciły mieszkanie w wyniku klęski żywiołowej, katastrofy lub pożaru bądź zamieszkują w budynku przeznaczonym do rozbiórki. Warto wiedzieć, że każdy wniosek rozpatrywany jest indywidualnie.

Jak dostać mieszkanie komunalne?

Pierwszym krokiem, który powinien wykonać potencjalny najemca mieszkania komunalnego, jest sprawdzenie kryteriów, jakie stawia gmina dla osób starających się o takie mieszkanie. W tym celu wystarczy udać się do urzędu miasta, do wydziału komunalnego. Następnie należy złożyć wniosek wraz z załączonym oświadczeniem o wysokości dochodów za ostatnie 3 miesiące oraz oświadczenie o stanie majątkowym. Urzędnicy analizują wniosek, a komisja mieszkaniowa weryfikuje stan faktyczny – prywatny i materialny – wnioskodawcy. Po uzyskaniu pozytywnej decyzji wnioskodawca trafia na listę oczekujących na przydział mieszkania komunalnego.

Co ciekawe, jeśli wnioskodawca dwukrotnie odmówi przyjęcia propozycji lokalu, zostanie skreślony z listy i przez kolejne 3 lata nie będzie mógł ubiegać się o zawarcie umowy najmu na lokal komunalny.

Wnioskodawca musi zgłaszać wszystkie zmiany, jakie nastąpiły od daty złożenia dokumentów np. zmianę adresu zamieszkania czy wysokość zarobków. Zgodnie z zapisami uchwały rady gminy w Pionkach obowiązkowo co 2 lata następuje weryfikacja dochodów osób starających się o przydział lokalu komunalnego.

Skąd bierze się deficyt mieszkań komunalnych w mieście?

Warto pamiętać, że na liście oczekujących możesz widnieć długo, gdyż zasoby komunalne gminy są ograniczone z kilku powodów:

  • najemcy często wykupują mieszkania komunalne na własność, co zmniejsza liczbę dostępnych lokali,

  • na terenie miasta nie są prowadzone nowe inwestycje mieszkaniowe, co skutkuje brakiem nowych nowych lokali do przydzielenia,

  • na rynku mieszkań komunalnych jest ograniczona pula dostępnych lokali, to znaczy do puli mieszkań komunalnych trafiają tylko te lokale, gdzie najemca nie reguluje opłat czynszowych (prowadząc do eksmisji) lub gdy zmarł, a osoby mające prawo do kontynuowania umowy nie są zainteresowane dalszym najmem lub nie spełniają określonych kryteriów.

Na terenie naszego miasta są tzw. puste mieszkania komunalne. Jednak niektóre z nich mają najemców, którzy formalnie tu mieszkają, ale pracują za granicą lub nie mają uregulowanego stosunku prawnego do lokalu. Burmistrz nie może takich mieszkań udostępnić innym najemcom. Jeśli najemca zostanie eksmitowany, mieszkanie musi zostać z powrotem przyjęte do puli mieszkań komunalnych na wynajem. Nie dzieje się to od razu po śmierci najemcy czy eksmisji – proces przejęcia mieszkania może trwać od kilku miesięcy do kilku lat.

Kurczący się zasób lokali komunalnych

Przez wiele lat w naszym mieście obowiązywały uchwały, które pozwalały najemcom wykupić mieszkania komunalne nawet za 5% ich wartości. Była to bardzo korzystna oferta dla wynajmujących, ale niestety niekorzystna dla miasta, ponieważ uzyskane środki nie wystarczały na budowę nowych mieszkań komunalnych. W efekcie, obecnie mamy bardzo ograniczoną liczbę mieszkań komunalnych, a wszystkie dostępne lokale są zajęte, co oznacza, że osoby oczekujące na przydział muszą uzbroić się w cierpliwość.

Warto też pamiętać, że mieszkania komunalne są przydzielane zgodnie z określonymi zasadami. Na przykład, osoba samotna nie otrzyma mieszkania dwupokojowego tylko dlatego, że czeka od kilku lat. Podobnie, kawalerki nie zostaną przydzielone czteroosobowej rodzinie, ponieważ byłoby to niezgodne z przepisami.

 

Zobacz także

Dwa brązowe medale Mistrzostw Świata Kickboxingu dla Amelii Wojdy
Dwa brązowe medale Mistrzostw Świata Kickboxingu dla Amelii Wojdy
Zostań radnym Mazowsza
Zostań radnym Mazowsza
Narodowe Czytanie w Pionkach. „Kordian” w roli głównej
Narodowe Czytanie w Pionkach. „Kordian” w roli głównej
Inteligentny humor, czyli kabaret komentuje życie
Inteligentny humor, czyli kabaret komentuje życie
Uroczyste obchody 85. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej
Uroczyste obchody 85. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej