czwartek, 21 lutego 2019
wtorek, 16 stycznia 2018 13:58   
QFG – PLANY, A RZECZYWISTOŚĆ

Mieszalnia pasz, kolejne hale produkcyjne i magazynowe, wylęgarnia piskląt, czy też budowa centrum badawczo rozwojowego. Takie były plany. Co z tego przetrwało do dziś?

 

 

Rok temu spółka QFG zorganizowała dużą konferencję prasową podczas, której poinformowała między innymi o swoich ambitnych planach inwestycyjnych w naszym mieście.

W połowie stycznia ubiegłego roku firma QFG zorganizowała dużą, ogólnopolską konferencję prasową podczas, której poinformowała o swoich zamierzeniach inwestycyjnych związanych z naszym miastem. Niektóre przedsięwzięcia planowano rozpocząć w tym roku.

Przypomnijmy: Kolejne na liście do rozpoczęcia w 2018 roku są: własna przyzakładowa oczyszczalnia ścieków z możliwością rozbudowy oraz dwie hale produkcyjne (jedna z nich dedykowana dla produktów panierowanych) i młyn. Plany od 2018 roku wzwyż obejmują produkcję kartonów, wyrobów wegetariańskich, wylęgarnię piskląt oraz kolejne dwie hale produkcyjne i magazynowe. Ponadto przewidziana jest budowa centrum badawczo-rozwojowego, które ma umożliwić QFG testowanie oraz prezentację nowych technologii i produktów. Listę inwestycji zamyka budowa osiedla domów wielorodzinnych – pisaliśmy w styczniu 2017 roku.

Ponadto jak bezpośrednio poinformował wówczas prezes grupy QFG Food Group Jarosław Krzyżanowski do końca 2022 roku firma zamierzała zainwestować w naszym mieście około czterystu milionów złotych, co powinno przełożyć się na około tysiąc nowych miejsc pracy.

Co z tych ambitnych planów i zamierzeń pozostało do dziś? Czy wszystko realizowane jest zgodnie z planem? Spytaliśmy u źródła. Odpowiedzi udzielił nam Jarosław Krzyżanowski.

Zapytaliśmy między innymi o kwestię modernizacji i zagospodarowania dwóch obiektów, które nierozerwalnie kojarzą się z naszym miastem, a które zakupione zostały przez QFG – budynek Laboratorium Centralnego oraz dawnej dyrekcji „Pronitu”. Według planów spółki z połączenia tych dwóch obiektów miało powstać nowoczesne centrum konferencyjne.

- Niestety cały czas czekamy na zmianę miejscowego planu zagospodarowania – obecny nie dopuszcza tego typu obiektów – odpowiedział nam obecnie prezes grupy QFG Jarosław Krzyżanowski.

Kolejną planowaną inwestycją, która miała zostać zrealizowana to własna oczyszczalnia ścieków. Tu można powiedzieć, że wszystko idzie zgodnie z planem.

- W przypadku tego zadania inwestycyjnego jesteśmy w trakcie uzyskiwania pozwoleń na budowę – mówi nam dalej Jarosław Krzyżanowski. Następne przedsięwzięcie z szerokiego portfela inwestycji to między innymi wylęgarnia piskląt. Tu także plany są realizowane.

- Podobnie jak w przypadku oczyszczalni ścieków również i tu jesteśmy na etapie uzyskiwania pozwoleń – mówi dalej szef grupy QFG.

Niestety nie wszystkie zamierzania, o których informowano rok temu realizowane są zgodnie z harmonogramem. Niektóre zostały wstrzymane. Taki los spotkał budowę nowego centrum badawczo rozwojowego.

- Projekt czasowo został wstrzymany – odpowiedział nam Jarosław Krzyżanowski. Również planowana budowa domków jednorodzinnych na razie napotyka na duże trudności.

- Niestety cały czas czekamy na zmianę miejscowego planu zagospodarowania – obecny nie dopuszcza tego typu obiektów – tłumaczy nam dalej Jarosław Krzyżanowski. Na szczęście bez żadnych przeszkód prowadzona jest inwestycja związana z budową domów wielorodzinnych.

- Jeżeli chodzi o budowę domów wielorodzinnych to zgodnie z planem i naszym harmonogramem złożyliśmy dokumenty o wydanie pozwolenia na budowę – kontynuuje swą wypowiedź Jarosław Krzyżanowski.

Na zamiany w planie zagospodarowania czeka również zadanie związane z uruchomieniem zakładu produkującego kartony. Z kolei budowa nowego biurowca, który miał powstać w miejscu wyburzonego budynku straży przemysłowej przynajmniej na razie koliduje z sąsiadującą działką.

- Czekamy aktualnie na odlesienie sąsiedniej działki – własność Starostwa Radomskiego, brak odlesienia uniemożliwia zabudowę działki – podsumowuje swą wypowiedź dla redakcji „Nad Zagożdżonką” Jarosław Krzyżanowski.

Jednocześnie bez przeszkód przebiega rozpoczęta wcześniej budowa mieszalni pasz. Termin oddania do użytku przewidziany został na kwiecień tego roku.

ROMAN FIDO

PS: Ilustracja: Materiały prasowe QFG

 

Cytat tygodnia:

"Dla pokoju trzeba ryzykować tak samo, jak w trakcie wojny...Jeśli boisz się postawić sprawę na ostrzu noża, już przegrałeś ."

 


John Dulles Foster