czwartek, 21 lutego 2019
czwartek, 11 stycznia 2018 13:44   
ŚDS I PAJACYK JUŻ W NOWYCH BARWACH

Dawne przedszkole a obecnie siedziba Środowiskowego Domu Samopomocy oraz żłobka „Wesoły Pajacyk” już po architektonicznej i kreatywnej metamorfozie.

 

Budynek użyteczności publicznej przy ulicy Jordanowskiej wybudowany w stylu klasycznej „kostki” realnego socjalizmu doczekał się gruntownej metamorfozy.

Popularne „kostki”, które zadomowiły się również w użytkowej przestrzeni publicznej w latach realnego socjalizmu przeżywają obecnie swój architektoniczny renesans. Doskonałym tego przykładem jest kreatywna metamorfoza obiektu przy ulicy Jordanowskiej w Pionkach.

 

Przez całe dziesięciolecia od wczesnego PRL-u swoją siedzibę miało to Przedszkole Nr 1. Zostało zlikwidowane na początku lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. Później obiekt przechodził różne koleje losu. Od kilkunastu lat swoją siedzibę ma tam Środowiskowy Dom Samopomocy od ubiegłego roku Żłobek Miejski „Wesoły Pajacyk”. Wcześniej w części „peerelowskiego klocka” funkcjonował Zakład Opiekuńczo Leczniczy. Na przestrzeni lat budynek przechodził rożne mniejsze lub większe metamorfozy. Dobudowano między innymi dość charakterystyczną część ze szkła i aluminium a także przeprowadzono termomodernizację całego obiektu.

Pod koniec ubiegłego roku ten mający już kilka dekad obiekt doczekał się kolejnych zmian. Teraz wizualnie i gruntownie zmienił swoje oblicze. Po wcześniejszych konsultacjach plastycznych, gdzie wskazówek udzielała Małgorzata Wróblewska odmalowany został cały obiekt. Zyskał zupełnie nowe barwy.

 

Nowa kolorystyka i zróżnicowany, ale harmonijny układ nowych barw podkreśla aktualne przeznaczenie obiektu i przede wszystkim nie jest monotonnie jednokolorowy. Wartość wykonanych i już zakończonych prac wyniosła pięćdziesiąt dwa tysiące złotych – 52 000 zł.

(r.f.)

 

Cytat tygodnia:

"Dla pokoju trzeba ryzykować tak samo, jak w trakcie wojny...Jeśli boisz się postawić sprawę na ostrzu noża, już przegrałeś ."

 


John Dulles Foster