czwartek, 21 lutego 2019
wtorek, 09 stycznia 2018 12:52   
BIBLIOTEKA WKROCZYŁA W XXI WIEK

Miejska Biblioteka Publiczna w Pionkach ciągle się zmienia. Wkroczyła w zdominowany przez elektronikę XXI wiek i ma do zaoferowania swoim Czytelnikom nowoczesny internetowy system obsługi bibliotecznej.

Komputeryzację i pełne wyposażenie audiowizualne a także powszechny dostęp do szerokopasmowego internetu Miejska Biblioteka Publiczna ma już za sobą. Teraz przyszedł czas na kolejny krok. Biblioteka udostępniła, bowiem elektroniczny system obsługi bibliotecznej.

Miejska Biblioteka Publiczna w Pionkach przy ulicy Orzeszkowej już od kilku dni korzysta z systemu bibliotecznego Mak+. Jest to elektroniczny, zintegrowany system biblioteczny, stworzony i rozwijany przez Instytut Książki. System umożliwia tworzenie elektronicznego katalogu bibliotecznego, bazy użytkowników placówki, rejestrację wypożyczeni udostępnień zasobów oraz prowadzenie statystyki bibliotecznej.

- Śmiało można powiedzieć, że wkroczyliśmy w XXI wiek. Teraz każdy Czytelnik po zarejestrowaniu się w systemie otrzyma elektroniczną kartę biblioteczną i bez wychodzenia z domu za pomocą internetu będzie mógł zarezerwować książkę – powiedziała nam dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej Marta Kwapisiewicz.

Jak to działa w praktyce? Otóż każdy osoba korzystająca z miejskiej książnicy, która będzie chciała dalej korzystać ze zbiorów bibliotecznych powinna się zarejestrować. Rejestracja dokonywana jest w bibliotece przy ulicy Orzeszkowej. Czytelnik otrzymuje specjalną kartę z indywidualnym kodem, która przypomina zwykłą kartę płatniczą. I na tym praktycznie kończy się cała procedura związana z rejestracją.

 

Rejestracja do systemu jest bardzo prosta - przekonuje jedna z Czytelniczek.

A jak wypożyczyć lub zarezerwować książkę przez internet? Na stronie internetowej szukamksiążki.pl odnajdujemy odnośnik do biblioteki w Pionkach i już mamy dostęp do tysięcy woluminów, które znajdują się w zasobach Miejskiej Biblioteki Publicznej.

Ale na tym nie koniec. Czytelnik posiadający kartę biblioteczną będzie mógł również sprawdzić, czy dana pozycja znajduje się w innych bibliotekach na terenie całego kraju, które działają w systemie Mak+.

Książki można zarezerwować na okres piętnastu dni. Do obowiązków Czytelnika należy tylko osobisty odbiór książki lub książek w bibliotece. Wirtualny system ma jeszcze tę zaletę, że przebywając na przykład na wakacjach to będziemy mogli wypożyczyć książkę w dowolnej bibliotece w Polsce, która ma system MAK +.

Ponadto Czytelnik za pośrednictwem internetu może sprawdzić, kiedy mija termin zwrotu książki, czy też będzie mógł sprawdzić aktualny stan swoich wypożyczeń.

- Biblioteka, która przede wszystkim opiera się na tradycyjnej książce i papieże to jednak do obsługi Czytelników korzysta już z zaawansowanych nowinek technicznych. Miejska Biblioteka Publiczna w Pionkach dołączyła do grona placówek, które znajdują się w ogólnopolskiej sieci elektronicznej – mówi nam dalej dyrektor Biblioteki w Pionkach Marta Kwapisiewicz.

Jednocześnie należy podkreślić, że wszystkie dane osobowe niezbędne do zarejestrowania przechowywane są w specjalnie do tego celu przygotowanych i wcześniej zakupionych kasach pancernych. Również sam Czytelnik może zdecydować, czy udostępnia swoje dane tylko Miejskiej Bibliotece Publicznej w Pionkach, czy też zgadza się na wprowadzenie danych do ogólnopolskiej sieci. Jeżeli wniesie zastrzeżenie i ograniczenie odnoszące się tylko do Pionkowskiej biblioteki to będzie mógł korzystać tylko z zasobów udostępnianych przez naszą bibliotekę.

 

Należy także podkreślić i zaznaczyć, że archiwizowane dane osobowe są zgodne z założeniami i wymaganiami nałożonymi przez Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

- Nasza biblioteka stara się wyjść naprzeciw potrzebom Czytelników, ale także sprostać ich wymaganiom i oczekiwaniom. E-biblioteka jest wymogiem współczesnych czasów i z pewnością przyczyni się do usprawnienia pracy bibliotekarza, a Czytelnikom oferować będzie prostszy i szybszy dostęp do źródeł informacji – podsumowuje dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Pionkach Marta Kwapisiewicz.

Zapraszamy więc do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Pionkach przy ulicy Orzeszkowej. Kartę biblioteczną otrzymają Czytelnicy bezpłatnie po dopełnieniu procesu rejestracji oraz złożeniu stosownych podpisów. W tym celu należy osobiście odwiedzić bibliotekę i udostępnić (do wglądu) dokument tożsamości.

(r.f.)

 

Cytat tygodnia:

"Dla pokoju trzeba ryzykować tak samo, jak w trakcie wojny...Jeśli boisz się postawić sprawę na ostrzu noża, już przegrałeś ."

 


John Dulles Foster