czwartek, 21 lutego 2019
piątek, 22 grudnia 2017 12:26   
MIEJSKA WIGILIA NA OGRÓDKU

Koncerty kolęd, wspólne życzenia, łamanie się opłatkiem oraz tradycyjny posiłek wigilijny a także występ zespołu góralskiego Trebunie Tutki – na terenie Ogródka Jordanowskiego odbyła się tradycyjna Wigilia Miejska.

 

Wspólna wigilia to już tradycja w naszym mieście. W tym roku drugi raz z rzędu zorganizowana została na terenie Ogródka Jordanowskiego.

Już od wielu lat pionkowianie w okolicach Świąt Bożego Narodzenia spotykają się na Miejskiej Wigilii. Przez wiele lat organizowana była na Placu Konstytucji 3-go Maja. Później w rożnych częściach miasta a od dwóch lat mieszkańcy spotykają się na terenie Ogródka Jordanowskiego.

Część artystyczną rozpoczęli artyści Społecznego Ogniska Muzycznego. Na scenie w świątecznym repertuarze zaprezentowała się Monika Boryczka, Milena Alot oraz Sandra Fafińska. Później świąteczną sceną, na której dominowała okazałych rozmiarów szopka wykonana przez artystę plastyka Tomasza Wróblewskiego zawładnęli artyści oraz pracownicy z Miejskiego Ośrodka Kultury. Jednocześnie należy też dodać, że każdy z pracowników tej miejskiej instytucji kultury na swój sposób jest artystycznym twórcą.

Tak, więc pracownicy - artyści wspólnie zaśpiewali kilka kolęd a świątecznego dzieła dokończył trochę zaimprowizowany chór złożony zarówno z uczestników Uniwersytetu Trzeciego Wieku z Miejskiego Ośrodka Kultury jak i ci najmłodsi adepci artystycznych zajęć z MOK-u. Na całością czuwał Janusz Głowacki.

Później na scenie zaprezentowali się uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej. W ich wykonaniu mogliśmy zobaczyć niezwykłe i oryginalne jasełka. Chyba wszystkim obecnym na terenie Ogródka Jordanowskiego udzielił się świąteczny nastrój.Dziełem uczestników Warsztatów była również "żywa szopka".

- To nasza miejska wigilia. Jest inna niż wszystkie, bo przychodzą tu ludzie, którzy często nie znają się wcale. Stoją obok siebie, łamią się opłatkiem, jedzą kolację wigilijną i mogą poczuć tę świąteczną atmosferę. Wspólny śpiew, kolędy łączą nas wszystkich – powiedział nam jeden z uczestników wspólnej miejskiej wieczerzy wigilijnej.

Z kolei Anna Pytka wprowadziła trochę sportowego dynamizmu i ze sceny poprowadziła muzyczny fitness. Podczas Miejskiej Wigilii ogłoszone zostały również wyniki na konkursu na bombkę świąteczną, który zorganizowany został przez Miejski Ośrodek Kultury. Pierwsze miejsce zdaniem oceniających zajęła Aleksandra Gałek, drugie miejsca przypadły w udziale: Karol Adamiec, Blanka Nadolska, Natalia Kamińska, oraz Amelia Jędra. Wyróżnienia otrzymali: Cezary Baran, Natalia Trybuła, Igor Mazur, Julia Kamionka, Igor Uciński oraz Hanna Zaremba.

Gady na scenie wkroczył zespół Trebunie Tutki rozpoczęło się muzyczne kolędowanie w góralskich nastrojach. Podhalańscy górale od wieków wolni i niezależni, dumni i honorowi w mocnym wielogłosowym śpiewie wrócili do prastarych chrześcijańskich korzeni. Był to niezwykle widowiskowy i dynamiczny występ, który tak rzadko możemy zobaczyć na naszych scenach.

Podczas miejskiej wieczerzy wigilijnej nie mogło zabraknąć równie tradycyjnego Betlejemskiego Światełka Pokoju, które na ręce władz miasta przekazali harcerze ze Związku Harcerstwa Polskiego w Pionkach

Po koncercie przyszedł czas na modlitwę, przełamanie się opłatkiem, szczere życzenia, a także chwile wzruszenia. Wspólną modlitwę poprowadził ksiądz kanonik, proboszcz parafii pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny Królowej Polski Leon Czerwiński.

- Życzę mieszkańcom, aby w sercach zapanował spokój i nadzieja. Życzę, abyśmy w tym świątecznym zabieganiu potrafili dostrzec światło, które zawsze poprowadzi nas do dobrych życiowych wyborów – mówił między innymi Burmistrz Miasta Romuald Zawodnik. Zdrowych i spokojnych Świąt Bożego Narodzenia życzyła także Zastępca Burmistrza Jolanta Sarnecka – Buczek.

Po życzeniach wszyscy zgromadzeni na terenie Ogródka Jordanowskiego mogli skosztować tradycyjnych wigilijnych potraw.

(r.f.)

 

Cytat tygodnia:

"Dla pokoju trzeba ryzykować tak samo, jak w trakcie wojny...Jeśli boisz się postawić sprawę na ostrzu noża, już przegrałeś ."

 


John Dulles Foster