sobota, 24 sierpnia 2019
piątek, 09 listopada 2018 13:16   
WYSTAWA DROGA DO NIEPODLEGŁOŚCI

Przestrzenna wystawa „Droga do niepodległości” to kolejne patriotyczne i wizualne przedsięwzięcie, które wpisuje się w ciąg wydarzeń związanych z 100. rocznicą Odzyskania Niepodległości.

 

Od czwartku ósmego listopada wzdłuż ulicy Niepodległości można oglądać kolejną wystawę plenerową, która przedstawia nie tylko naszą lokalną drogę do niepodległości, ale również Pionki w swoich najlepszych czasach okresu przedwojennego.

Wszyscy zasługujemy, aby godnie uczcić stulecie odzyskania niepodległości. Polacy, mieszkańcy Pionek powinni być szczęśliwi i dumni z tego, że doczekali tego okrągłego stulecia, powinni w nim uczestniczyć i mają do tego prawo.

Kolejna przestrzenna wystawa, którą można oglądać wzdłuż ulicy Niepodległości (dawna 15-go Stycznia) obrazuje nam naszą lokalną drogę do niepodległości. Ale wystawa „Droga do niepodległości” to również Zagożdżon i Pionki ukazane jako miasto przyjazne mieszkańcom, w którym chce się żyć i pracować. Bo jak pisał przedwojenny dziennikarz „Pionki to urocza i tajemnicza miejscowość, gdzie nie ma dostępu ani kryzys, ani bezrobocie”. Bo Pionki przed wojną to miasto szczęśliwe. Miasto przemysłu zbrojeniowego, ale i miasto aktywnych i energicznych ludzi.

- Po pracy „tubylcy” mają rozmaite rozrywki w postaci teatru, kina, częstych ciekawych odczytów. W lecie tenis, w zimie narty, saneczki, ślizgawka, wszystko na terenie wytwórni. Raj dla dorosłych i dziatwy – opisywał przedwojenne życie w Pionkach jeden z ogólnopolskich dziennikarzy. Było to miasto kompletne. Zapewniono edukację już od lat najmłodszych, zadbano o doskonałą bazę sportową, ale również i o pełną opiekę zdrowotną. I przede wszystkim Państwowa Wytwórnia Prochu stwarzała godne warunki pracy i płacy.

„Droga do niepodległości” to przestrzenna wystawa składająca się z dwudziestu sześciu wielkogabarytowych plansz. Opracowana została w ramach projektu „Spadkobiercy niepodległej” i została dofinansowana ze środków Ministerstwa Obrony Narodowej i Miasta Pionki. Środki na ten cel pozyskało stowarzyszenie „Pro Impuls”. Kompetencyjnie wystawa przygotowana została przez Wydział Promocji, Kultury, Turystyki i Aktywności Lokalnej Urzędu Miasta w Pionkach. Projekt graficzny wystawy opracował Piotr Pachocki.

Projekt “Spadkobiercy Niepodległej” zrealizowany został przez Stowarzyszenie PRO-IMPULS i dofinansowany przez Ministerstwo Obrony Narodowej i Gminę Miasto Pionki.

 

(r.f.)

 

Cytat tygodnia:

"Dla pokoju trzeba ryzykować tak samo, jak w trakcie wojny...Jeśli boisz się postawić sprawę na ostrzu noża, już przegrałeś ."

 


John Dulles Foster