poniedziałek, 12 listopada 2018
niedziela, 04 listopada 2018 15:00   
HONOROWY OBYWATEL MIASTA PIONKI NIE ŻYJE

Zmarł Andrzej Mitan – Honorowy Obywatel Miasta Pionki.

 

W maju 2011 roku w Miejskim Ośrodku Kultury odbyła się uroczysta sesja Rady Miasta, podczas, której podjęta została uchwała o przyznaniu Andrzejowi Mitanowi tytułu Honorowego Obywatela Miasta Pionki. Honorowy Obywatel Miasta Pionki Andrzej Mitan zmarł w niedzielę czwartego listopada 2018 roku.

Andrzej Mitan urodził się dwunastego października 1950 roku w Pionkach. Ukończył tu szkołę podstawową i Liceum Ogólnokształcące. Dalszą naukę kontynuował między innymi na Uniwersytecie Marii Curie Skłodowskiej oraz na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Pracował w Centrum Klubowym Politechniki Warszawskiej Riviera – Remont, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Centrum Animacji Kultury MKiS oraz Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu.

Związany z międzynarodowym ruchem artystycznym „Fluxus”. W 1987 r. wspólnie z Cezarym Staniszewskim i Emmettem Williamsem zorganizował w Warszawie Międzynarodowe Seminarium Sztuki ETC, w którym uczestniczyło ponad 100 artystów z całego świata. Zorganizowane przez artystę w 1988 r. Międzynarodowe Seminarium Sztuki zainaugurowało działalność ekspozycyjną Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski. Kurator generalny Mazowieckiego Festiwalu Artystów „Powstanie sztuki” – Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia”, Radom 2008 r.

Wydał 9 unikatowych płyt gramofonowych artystów i muzyków awangardowych. Swoją twórczość prezentował m.in. w Galerii RR w Warszawie, Galerii Działań w Warszawie, Galerie Giannozzo w Berlinie, Filharmonii Narodowej, Galerii Biblioteka w Legionowie, Galerii GR w Grójcu, Galerii Aspekty w Warszawie, Galerii AT w Poznaniu oraz w Moskwie, Belgradzie, Krakowie, Wrocławiu, Wiedniu, Zurichu, Sztokholmie, Budapeszcie, Nowym Jorku, Berlinie i wielu innych miastach na całym świecie. Odznaczony został między innymi medalem Prezydenta Warszawy IV Wieki Stołeczności Warszawy 2004 oraz Honorowym Odznaczeniem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Zasłużony dla Kultury Polskiej 2008.

(red)

PS: Foto - Urząd Miasta Pionki

 

 

Cytat tygodnia:

"Dla pokoju trzeba ryzykować tak samo, jak w trakcie wojny...Jeśli boisz się postawić sprawę na ostrzu noża, już przegrałeś ."

 


John Dulles Foster