wtorek, 19 marca 2019
środa, 11 lipca 2018 11:55   
SAMODZIELNY ZAKŁAD? PGZ: NIE PODEJMUJEMY DZIAŁAŃ

Jeszcze kilka tygodni temu dużo mówiło się o wyodrębnieniu pionkowskiej zbrojeniówki z grupy „Mesko”. Tymczasem właściciel, czyli Polska Grupa Zbrojeniowa nie podejmuje w tej kwestii żadnych działań.

 

W maju tego roku Premier RP Mateusz Morawiecki zadeklarował, że pionkowski zakład będzie wyodrębniony ze struktur korporacyjnych skarżyskiego „Mesko”, który organizacyjnie wchodzi w skład narodowej Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

Przypomnijmy: W połowie grudnia 2012 roku ówczesna pionkowska zbrojeniówka – Zakłady Produkcji Specjalnej Sp. z o.o. przestały być samodzielnym bytem gospodarczym. Weszły w skład grupy Bumar Amunicja z siedzibą w Skarżysku Kamiennej. Jednak już na początku 2014 roku w Skarżysku powrócono do historycznej nazwy Mesko S.A a pionkowski zakład stał się oddziałem zamiejscowym Mesko S.A Oddział w Pionkach. I taki stan trwa do dnia dzisiejszego.

Nadzieja na ponowne samodzielne istnienie gospodarcze pojawiła się w maju tego roku, kiedy to Premier RP Mateusz Morawiecki podczas wizyty w Radomiu zapowiedział, że pionkowski zakład zostanie wyodrębniony ze struktur grupy „Mesko”.

- W Pionkach, mogę powiedzieć i jestem po uzgodnieniu z ministrem obrony Mariuszem Błaszczakiem, że Pionki wydzielimy jako samodzielny zakład przemysłowo-obronny i to będzie tutaj, na ziemi radomskiej, w Pionkach, bardzo ważne miejsce rozwoju przemysłu – mówił szef rządu Mateusz Morawiecki.

Słowa zostały, więc wypowiedziane, ale czy za tym prowadzone są konkretne działania? W tej sprawie zwróciliśmy się do właściciela, czyli Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Niestety odpowiedź przynajmniej na tym etapie nie napawa optymizmem.

- PGZ nie podejmuje obecnie działań związanych z wydzieleniem zakładu w Pionkach – poinformowano nas w Departamencie Komunikacji i Marketingu Polskiej Grupy Zbrojeniowe S.A. Zaznaczono jednak, że możliwe są decyzje dotyczące wyodrębnienia naszego zakładu.

- Decyzje z tym związane zapadną na wyższym szczeblu decyzyjnym – informuje dalej Departament Komunikacji i Marketingu PGZ.

Na razie więc właściciel, Polska Grupa Zbrojeniowa S.A nie prowadzi żadnych działań, a jeżeli prowadzone są jakie prace to zapewne na szczeblu rządowym. Oczywiście wysłaliśmy oficjalne zapytanie do Kancelarii Premiera RP i tradycyjnie czekamy na odpowiedź.

Ponadto w wyniku starań redakcji „Nad Zagożdżonką” uzyskaliśmy informacje dotyczące dotychczasowych wydatków inwestycyjnych z planowanych około czterdziestu milionów zapowiadanych jeszcze przez poprzedni rząd. Wiemy również jakieś są plany z ewentualnymi kolejnymi wielomilionowymi inwestycjami 250 – 300 mln zł, które zapowiedział Premier RP Mateusz Morawiecki oraz czy prawie już mityczny „Bizmut” rozwijany przez „Mesko” S.A i oddział pionkowski ma szanse, aby zainteresowało się nim wojsko. Na ten projekt otrzymano zewnętrzne wsparcie finansowe w kwocie trzydziestu milionów złotych, przy całkowitej wartości projektu 34 500 000 zł.

Ale o tym wszystkim, planach i nadziejach a także i problemach Czytelnicy będą mogli przeczytać w kolejnych materiałach.

(r.f.)

 

Cytat tygodnia:

"Dla pokoju trzeba ryzykować tak samo, jak w trakcie wojny...Jeśli boisz się postawić sprawę na ostrzu noża, już przegrałeś ."

 


John Dulles Foster