czwartek, 17 stycznia 2019
czwartek, 17 maja 2018 12:47   
MIESZKANIEC PIONEK POPŁYNIE W REJS DOOKOŁA ŚWIATA

Już za kilka dni STS „Dar Młodzieży” wypłynie w Rejs Niepodległości. Na najpiękniejszej polskiej „Białej Fregacie” znajdzie się mieszkaniec naszego miasta.

Uczeń pionkowskiego Liceum Ogólnokształcącego, tegoroczny maturzysta, harcerz i miłośnik autostopowych podróży wyruszy w podróż dookoła świata. To rejs marzeń.

Stulecie niepodległości a także Światowe Dni Młodzieży w Panamie to wyjątkowe okazje do promocji Polski, jej historii, współczesności i perspektyw rozwoju w niestandardowy i atrakcyjny sposób. Wydarzenia te stały się impulsem do zorganizowania wyprawy dookoła świata wyjątkowym polskim żaglowcem "Dar Młodzieży".

Już dwudziestego maja tego roku najpiękniejszy polski żaglowiec STS „Dar Młodzieży” wypłynie w Rejs Niepodległości. Na pokładzie najpiękniejszej polskiej „Białej Fregaty” popłynie mieszkaniec naszego miasta Damian Paterek. Aby znaleźć się na pokładzie i wśród czterystu wybrańców z całej Polski Damian wziął udział w specjalnym konkursie, który pozwolił wyłonić szczęśliwych laureatów, którzy dostąpią zaszczytu zamustrowania na „Dar Młodzieży”.

Przesłaniem Rejsu Niepodległości jest zaakcentowanie w globalnej przestrzeni publicznej tak wyjątkowej rocznicy, jaką jest stulecie odzyskania niepodległości. Drugim punktem kluczowym jest udział żaglowca w Światowych Dniach Młodzieży w Panamie w dniach 22-27 stycznia 2019 roku. Jednocześnie warto podkreślić, że w tym roku przypada trzydziesta rocznica słynnego rejsu „Daru Młodzieży” dookoła świata podczas, którego przy pełnych żaglach nasza fregata dowodzona wówczas przez kapitana Leszka Wiktorowicza  przepłynęła pod słynnym mostem Harbour Bridge w Sydney. Jak pisano wówczas wielu obserwatorów oraz ludzi morza uważało ten wyczyn za niemożliwy.

- Wydawało się, że sunący po wodach rzeki Parramatta statek za chwilę zahaczy masztami o stalową konstrukcję mostu. Nerwy udzielały się też niektórym na pokładzie, ale kapitan wiedział co robi. Dar zmieścił się, choć, zwłaszcza z daleka, przejście wyglądało dramatycznie. Między topem foka a kładką Harbour Bridge był zaledwie około osiemdziesięciu centymetrów różnicy – pisano o tym wydarzeniu.

 

Damian Paterek na pokładzie SV "Dar Pomorza".

Teraz STS „Dar Młodzieży” ponownie popłynie w swój daleki rejs. Wpłynie do 22 portów w 18 państwach. Już dwudziestego maja wypłynie z Gdyni do Kopenhagi. W sumie cała trasa „Białej Fregaty” dookoła globu została podzielona na dziewięć etapów.

W trzeciej turze rejsu w szczecińskim porcie na pokład „Daru Młodzieży” zamustrowany zostanie pionkowianin Damian Paterek. Wcześniej fregata z Kopenhagi wróci do Szczecina.

- Ze Szczecina popłyniemy na Teneryfę, zatrzymując się w portach w Bremerhaven i Bordeaux – informuje nas pionkowski uczestnik rejsu Damian Paterek.

Rejs Damiana będzie trwał blisko miesiąc od czternastego czerwca do dziesiątego lipca. Damian Paterek jest uczniem pionkowskiego Liceum Ogólnokształcącego i tegorocznym maturzystą. Lubi podróże a realizuje je głównie za pomocą już trochę zapomnianego autostopu. Przez siedem lat był harcerzem w 4 PLDH "Borowe Bractwo". Podczas nauki w naszym „Ogólniaku” brał udział w wielu konkursach przedmiotowych. Ostatnio zajął między innymi pierwsze miejsce w XV Międzypowiatowym Konkursie Wiedzy Językowej. Z powodzeniem realizował się również artystycznie będąc między innymi uczestnikiem Klubu Literatura i Kultura, który działa w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Pionkach. W ubiegłorocznym Narodowym Czytaniu organizowanym przez bibliotekę wcielił się w rolę Pana Młodego z „Wesela”.

Mimo, że Damian Paterek bez wątpienia weźmie udział w morskiej przygodzie życia to jednak swojej przyszłości nie planuje związać z marynistyką. Jego życiowe plany są zupełnie inne.

- W przyszłości planuję studiować geodezję – mówi nam dalej Damian Paterek.

Jednocześnie w związku z uczestnictwem w Rejsie Niepodległości Damian Paterek dla wszystkich zainteresowanych przygotował niespodziankę. Jego morską przygodę będzie można śledzić na specjalnym profilu społecznościowym, którego oficjalna inauguracja rozpocznie się wraz z wypłynięciem z portu w Szczecinie.

Poniżej podajemy link: https://www.facebook.com/Projekt-Wagabunda-203762290352612/

ROMAN FIDO (red)

PS: Foto: Prywatne archiwum Damian Paterek.

 

Cytat tygodnia:

"Dla pokoju trzeba ryzykować tak samo, jak w trakcie wojny...Jeśli boisz się postawić sprawę na ostrzu noża, już przegrałeś ."

 


John Dulles Foster