poniedziałek, 25 czerwca 2018
wtorek, 11 lipca 2017 13:51   
LIST INTENCYJNY PWKC I PGE

Przedsiębiorstwo Wodno Kanalizacyjno Ciepłownicze podpisało list intencyjny o współpracy z Polską Grupą Energetyczną.

 

Pionkowska spółka komunalna Przedsiębiorstwo Wodno Kanalizacyjno Ciepłownicze podpisała list intencyjny z krajowym potentatem na rynku energetycznym Polską Grupą Energetyczną. Podobny list PGE podpisał również z miastem Wolbrom oraz Wolbromską Spółdzielnią Mieszkaniową.

Polska Grupa Energetyczna w ramach swojej działalności zamierza zaoferować spółdzielniom mieszkaniowym oraz średniej wielkości przedsiębiorstwom nowe, kompleksowe usługi dotyczące wspólnych inwestycji w instalacje ciepłownicze.

- PGE Polska Grupa Energetyczna podpisała dwa listy intencyjne w tym zakresie. Pierwszy z leżącym na Mazowszu miastem Pionki oraz lokalnym, wytwórcą i dystrybutorem ciepła – Przedsiębiorstwem Wodno Kanalizacyjno Ciepłowniczym w Pionkach. Drugi natomiast z małopolskim miastem Wolbrom i Wolbromską Spółdzielnią Mieszkaniową. Głównym celem nawiązanej współpracy jest kompleksowe zabezpieczenie potrzeb cieplnych obu miast – czytamy w komunikacie Polskiej Grupy Energetycznej.

Jednocześnie należy zaznaczyć, że na razie są to tylko listy intencyjne, którego do niczego nie zobowiązują. Dają jednak możliwość na bardziej ukierunkowaną współpracę.

- Podpisany list intencyjny do niczego nas nie zobowiązuje. Szukamy natomiast możliwości modernizacji naszej ciepłowni jak również i modernizacji sieci przesyłowych – powiedział nam prezes PWKC Krzysztof Kowal.

Z kolei PGE podkreśla, że obecnie w Polsce większość energii cieplnej wytwarzana jest z węgla, niejednokrotnie w starych, mało wydajnych instalacjach. Ze względu na zaawansowany wiek i wysoką emisję zanieczyszczeń, większość urządzeń wytwarzających ciepło w Polsce, zwłaszcza w małych i średnich miejscowościach, wymaga modernizacji lub zastąpienia nowymi mocami wytwórczymi o niskiej emisyjności. Dodatkowo rynek wytwarzania i dystrybucji ciepła w Polsce stoi przed dużymi wyzwaniami związanymi z nowymi regulacjami przyjmowanymi przez Unię Europejską, które dotyczą ograniczania emisji dwutlenku węgla, podnoszenia efektywności energetycznej oraz ukierunkowywania wytwarzania energii na źródła odnawialne.

- Grupa PGE jako lider na polskim rynku elektroenergetycznym i ciepłowniczym posiada niezbędne kompetencje i możliwości kapitałowe do przeprowadzenia takich inwestycji we współpracy z lokalnymi partnerami osiągając przy tym efekt synergii z podstawową działalnością jaką jest produkcja i dystrybucja energii elektrycznej – czytamy w komunikacie Polskiej Grupy Energetycznej.

(r.f.)

 

 

Cytat tygodnia:

"Dla pokoju trzeba ryzykować tak samo, jak w trakcie wojny...Jeśli boisz się postawić sprawę na ostrzu noża, już przegrałeś ."

 


John Dulles Foster