środa, 23 września 2020
poniedziałek, 10 lipca 2017 09:49   
DOKUMENTY SZKOŁY W ZAGOŻDŻONIE W BIBLIOTECE KONGRESU USA

Kozioła, Wach, czy też Krupa to tylko niektóre nazwiska, które znajdziemy na historycznym dokumencie mieszkańców osady Zagożdżon. Dokument ten przechowywany jest w amerykańskiej Bibliotece Kongresu.

 

Autografy naszych przodków, uczniów szkoły powszechnej w Zagożdżonie przechowywane są w legendarnej Bibliotece Kongresu w Stanach Zjednoczonych. Znalazły się wśród ponad pięciu i pół miliona podpisów, które nasz kraj podarował Amerykanom z okazji 150 rocznicy ogłoszenia Deklaracji Niepodległości.

Był rok 1926. W ówczesnym Zagożdżonie, gdzie powstawała Państwowa Wytwórnia Prochu i Materiałów Kruszących z inicjatywy wytwórni powołana została jednoklasowa szkoła powszechna (obecnie Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 1) . Jednocześnie w tym roku przypadała sto pięćdziesiąta rocznica ogłoszenia Deklaracji Niepodległości - Jednomyślna Deklaracja Trzynastu Zjednoczonych Stanów Ameryki.

Z inicjatywy najwyższych władz Rzeczpospolitej Polskiej Prezydenta Ignacego Mościckiego oraz Marszałka Józefa Piłsudskiego postanowiono przekazać niezwykły dar narodowi Amerykańskiemu. Było to około pięciu i pół miliona podpisów uczniów z Polskich szkół.

Wśród podpisów uczniów możemy również znaleźć kilkadziesiąt autografów szkoły powszechnej w Zagożdżonie powiat Kozienicki. Możemy tam znaleźć takie nazwiska, jako Kozioła, Wach, Krupa, Chmielewski, Cybulski, czy też Misiuna.

Bez wątpienia jest to unikalna kolekcja, która znajduje się w Bibliotece Kongresu USA. Składa się z 111 tomów, które na 30 tysiącach stron zawierają 5, 5 mln polskich podpisów. Oznacza to, że ówczesnej polskiej administracji rządowej i samorządowej różnego szczebla udało się zebrać podpisy od dwudziestu procent społeczeństwa. Tego typu prezent jest z pewnością światowym ewenementem. I nasi mieszkańcy mieli w tym swój udział.

Redakcja „Nad Zagożdżonką” prawdopodobnie jako pierwsza w Pionkach udostępnia skatalogowane i przechowywane w Bibliotece Kongresu dokumenty historyczne z podpisami uczniów szkoły powszechnej w Zagożdżonie. Można, więc łatwo sprawdzić, do czego jako redakcja gorąco zachęcamy, czy wśród nich są również autografy naszych przodków – uczniów szkoły powszechnej w Zagożdżonie.

(r.f.)

PS. Opublikowane materiały przechowywane są w Bibliotece Kongresu USA. Dziękujemy za pomoc w odnalezieniu dokumentów byłemu mieszkańcowi miasta Pionki, który obecnie mieszka w Meksyku. Dziękujemy Panie Grzegorzu.

 

Cytat tygodnia:

"Dla pokoju trzeba ryzykować tak samo, jak w trakcie wojny...Jeśli boisz się postawić sprawę na ostrzu noża, już przegrałeś ."

 


John Dulles Foster