poniedziałek, 25 czerwca 2018
czwartek, 20 kwietnia 2017 12:38   
NIE TYLKO 120 MM

Pionkowska zbrojeniówka „Mesko” S.A. Oddział w Pionkach wspólnie z innymi krajowymi zakładami z branży militarnej współtworzy nowoczesną amunicję haubiczną kalibru 155 milimetrów.

 

Nasza lokalna zbrojeniówka znana jest głównie z produkcji amunicji kalibru 120 mm do czołgów Leopard 2A4 oraz 2A5. Przed laty grudkowała również amunicję i dalej ma w swojej ofercie do czołgów T72 – PT 91 kalibru 125 mm. Oczywiście asortyment produkcji zbrojeniowej jest znacznie szerszy i oprócz wyżej wymienionej amunicji obejmuje również różnego rodzaju prochy, czy też Zespół Bojowy Wyrzutni Ładunków Wydłużonych Dużych oraz amunicję sygnałową i oświetlającą.

Teraz pionkowska zbrojeniówka wchodząca w skład grupy „Mesko” S.A., która z kolei jest częścią narodowego koncernu zbrojeniowego Polska Grupa Zbrojeniowa wchodzi w skład krajowych producentów nowoczesnej amunicji haubicznej 155 mm, która przeznaczona jest do armatohaubicy na podwoziu gąsienicowym „Krab”, której pierwsze zestawy już dostarczane są do Wojska Polskiego oraz będącej ciągle w fazie testów armatohaubicy na podwoziu kołowym „Kryl”. Oba zestawy bojowe są dziełem Huty Stalowa Wola, która także jest częścią konsorcjum – Polska Grupa Zbrojeniowa.

Jak obecnie dowiedziała się nasza redakcja liderem konsorcjum produkcji amunicji haubicznej 155 mm jest „Dezamet”. W skład zakładów kooperujących wchodzą jeszcze Zakłady Chemiczne Nitro-Chem S.A. w Bydgoszczy, oraz „Mesko” S.A. Oddział w Kraśniku (elaboracja) i „Mesko S.A. Oddział w Pionkach. Nasza zbrojeniówka w tej części konsorcjum odpowiada za dostarczenie ładunków miotających. Jednocześnie należy podkreślić, że w przeszłości zakład w Pionkach miał już doświadczenie z tego typu produkcją gdyż wytwarzał ładunki do samobieżnej haubicy „Dana” 152 mm.

(r.f.)

 

 

 

Cytat tygodnia:

"Dla pokoju trzeba ryzykować tak samo, jak w trakcie wojny...Jeśli boisz się postawić sprawę na ostrzu noża, już przegrałeś ."

 


John Dulles Foster