niedziela, 25 lutego 2018
piątek, 06 października 2017 14:32   
NIEPEŁNOSPRAWNI MIESZKAŃCY PIONEK

Środowiskowy Dom Samopomocy w Pionkach (ŚDS) prowadzący od 1999r., terapię zajęciową i społeczną wśród dorosłych osób z zaburzeniami psychicznymi, ogólnie zaliczanych do grona osób niepełnosprawnych, właśnie dzięki tej części społeczności reprezentowało, reprezentuje i mamy nadzieję, nadal będzie reprezentować, nasze miasto poza jego granicami.

 

Czternastego września b.r. grupa uczestników Domu wraz z kadrą terapeutyczną uczestniczyła w XVII Mazowieckim Przeglądzie Twórczości Artystycznej Środowiskowych Domów Samopomocy w Sochaczewie wystawiając na scenie tamtejszego Ośrodka kultury, spektakl lalkowy pt. „Kopciuszek”.

Teatr lalkowy „Pralnia”, działający w ramach terapii w naszej placówce, skupia wszystkich uczestników, czerpiąc ze swoich uczestników wszystko to, co mają w sobie najlepszego i chcą się tym podzielić z innymi.

Poszczególne role, postacie, szyte na miarę dla każdego uczestnika; tworzone na miarę jego możliwości i umiejętności, pozwalają na jak najgłębsze utożsamienie się aktorowi z ogrywaną lub animowaną prze siebie postacią.

Profesjonalne i oddane podejście terapeuty prowadzącego teatr, który przekształcając treści ogólnie znanych bajek, w scenariusze przedstawień lalkowych tworzy zupełnie inną, bardzo imponującą w swym wyrazie i rozmachu jakość.

To właśnie to twórcze podejście do tematu, imponująca w swej wielkości i widowiskowości scenografia i co najważniejsze sama gra aktorów ŚDS w Pionkach, zrobiła na widowi i jury sochaczewskiego przeglądu ogromne wrażenie, owocując zdobyciem I miejsca.

Jeszcze bardziej słodkim dla całej naszej grupy, okazał się smak zwycięstwa, gdy pod uwagę wzięto fakt wielkości samego przeglądu, podczas którego prezentowali swoją twórczość w różnej postaci (teatr, piosenka ,twórczość plastyczna) uczestnicy z przeszło 20 ośrodków terapeutycznych działających na obszarze województwa mazowieckiego.

Podczas tego wydarzenia, dzięki tym niepełnosprawnym osobom, nazwa naszego miasta, padała bardzo często, z ust wielu osób, które dotychczas nie wiedziały o istnieniu takiego miejsca i takiej społeczności w naszym kraju.

Podobnie rzecz wyglądała podczas udziału uczestników pionkowskiego ŚDS-u w Integracyjnej Spartakiadzie odbywającej się 1 października w Skaryszewie. Podczas tego wydarzenia, uczestnicy zmagając się w wielu konkurencjach sportowych, dumnie reprezentując swoje miasto, zdobyli czołowe, 2 i 3 miejsca.

Przyjemnie było patrzeć na osoby niepełnosprawne, tak często nie zauważane i mocno nie doceniane w mieście, jak bardzo się, właśnie z tym miastem utożsamiają, z dumą je reprezentując w najlepszy z możliwych sposób – poprzez własne osiągnięcia.

Aneta Paluch-Szczepanik

 

 

 

 

Cytat tygodnia:

"Dla pokoju trzeba ryzykować tak samo, jak w trakcie wojny...Jeśli boisz się postawić sprawę na ostrzu noża, już przegrałeś ."

 


John Dulles Foster